Poszukiwanie zaginionych dzieci

Kiedy ginie małe dziecko czas odgrywa kluczową rolę. Natychmiast są podejmowane wszelkie możliwe środki poszukiwawcze i wsparciowe. Angażują się służby, rodzina, lokalne społeczności, organizacje pozarządowe. Wszyscy chcą pomóc.

Zaginione dzieci, w których poszukiwania zaangażowana była lub jest Fundacja ITAKA, często udaje się szczęśliwie odnaleźć. Zdarza się jednak, że dziecko przepada bez śladu na tygodnie, miesiące lub lata… To tragiczne sytuacje całych rodzin. W takich sytuacjach pojawiają się pytania: jak to jest możliwe że mimo ogromnego zaangażowania wielu ludzi nie udało się dziecka odnaleźć? Czy na pewno zostało zrobione wszystko co możliwe? Kto jest winny tragedii? Często te pytania pozostają bez odpowiedzi, mimo ogromnego wysiłku rodzin, instytucji pomocowych, wolontariuszy.

Fundacja ITAKA bardzo uważnie analizuje sprawy zaginięć dzieci. Wierzymy, że natychmiastowe podjęcie akcji poszukiwawczej może uratować życie dziecka. Natychmiastowe rozpowszechnienie jego wizerunku (zdjęcie + informacje na temat zaginięcia) zwiększa szanse na jak najszybszą lokalizację. Dlatego cieszymy się, ze dzięki staraniom Fundacji już niedługo Polska będzie dysponować systemem Child Alert (www.childalert.pl). Wierzymy, że pomoże on uratować życie wielu dzieciom.